Türkiye bu krizden çıkacak
"Güçlü iş insanı, güçlü şehir, güçlü ekonomi ve güçlü ülke anlamına geliyor."

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Muğlim Bağatar, ekonomide yaşanan darboğaz konusunda Türkiye ekonomisinin önümüzdeki süreçte bu krizden güçlenerek çıkacağını söyledi.

Meclis Başkanı Bağatar yazılı açıklamasında şu ifadelre yer verdi "Son dönemde yaşanan ekonomik saldırılar neticesinde esnafımızın ve iş dünyasının zorlu günler geçirdiğini ve bu zorlu dönemin öncelikli olarak tasarruf tedbirleri ve planlama ile aşılabileceğini söyleyen Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Muğlim Bağatar, ekonomide yaşanan darboğaz konusunda Türkiye ekonomisinin önümüzdeki süreçte bu krizden güçlenerek çıkacağını söyledi.

Esnafımıza destek maksadı ile TOBB öncülüğünde, odamızın katkılarıyla gerçekleştirilecek olan nefes kredisi başvuruları alınmaya başladı. Kobi destek nefes kredisinde faizler brüt aylık % 1,85 olarak belirlendi.

Ülkemizin ekonomisi, 2001 yılında yaşadığı şiddetli daralma döneminden sonra 2008 yılına kadar kesintisiz büyüdü ve 2009 krizinin olumsuz etkisiyle daraldı. Ardından 2010 yılından 2018 yılına kadar tekrar kesintisiz büyüdü. Bu büyüme dönemi, geçtiğimiz aylarda yaşadığımız sarsıntı ile sona erdi. Bir süre devam edeceği öngörülen bu daralma dönemi ne bir ilk ne de bir son. Bu dönemini atlattıktan sonra ekonomi tekrar büyümeye başlayacak ve sonra muhtemelen tekrar bir daralma dönemine girecek.

Tüketicinin ruh hali ekonominin en önemli belirleyicisidir. Bu dönemde tüketiciler kötümserlik eğilimi içine girecek ve daha temkinli davranacaktır. Bazı harcamalarını kısacak, bazılarını ise tamamen kesecektir. Tüketiciler çoğu harcamalarında hem daha az miktarda hem de daha düşük fiyatlı olanı tercih ederek yeni bir denge oluşturacaktır. Türkiye’de işletmeler 2001 ve 2008 daralma dönemlerinde daha verimli çalışmayı öğrendiler. Bu dönemler, toplumun moralinin düşük olmasına paralel olarak şirketin moralinin de düşük olduğu dönemlerdir. Çalışanlarının işlerini kaybetme endişesi yaşaması verimliliği azaltacak en önemli faktördür. Yöneticinin en fazla duyarlılık göstermesi gereken konu da budur. Ücretleri yeniden düzenleme, işten çıkarma gibi uygulamaları yaparken dikkatli davranmaya çok özen göstermek gerekir. Bu dönemde güven yaratacak davranışlar sergileyen şirketler dayanışma duygusunu yükseltir.

Her değişim, içinde bir çok fırsatı barındırır. Bu durgunluk döneminin de bir sonu olacak ve ekonomi tekrar büyüme dönemine girecektir. Değişime en hızlı ve en iyi uyum sağlayan kişiler, bu dönemden en karlı çıkan kişiler olurlar.

Türkiye ekonomik anlamda bir saldırıya uğramış olsa da, Türkiye'nin bu saldırıların üstesinden geleceğinin altını çizen Muğlim Bağatar, “Bu ülkenin her vatandaşının bu bilinçle hareket etmesi gereğine inanıyoruz. Biz de YTSO olarak üzerimize düşeni yapacağız. Güçlü iş insanı, güçlü şehir, güçlü ekonomi ve güçlü ülke anlamına geliyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)