“ENKAZ EDEBİYATI YAPMIYORUZ, BELEDİYEYİ TOPARLAYACAĞIZ”
Çiftlikköy Belediye Başkanı Adil Yele, devraldıkları Çiftlikköy Belediyesi'nin toplam borcunun 322 milyon olduğunu ve hatta bu borcun her geçen gün arttığını dile getirdi.

Başkan Adil Yele Belediye’nin Borçlarını Açıkladı : 


Çiftlikköy Belediye Başkanı Adil Yele, göreve geldikten sonra ilk kez basın mensuplarıyla Çiftlikköy Belediyesi’nde düzenlenen basın toplantısında bir araya geldi. Belediyenin borcunu 322 Milyon TL olarak tespit ettiklerini belirten Başkan Yele, “Ağır bir borcumuz var ama enkaz edebiyatı yapmayacağım, ilk işimiz tasarruf” diye konuştu.

Yalova’daki basın mensuplarının katılımıyla belediye meclis salonunda bir basın toplantısı gerçekleştiren Başkan Yele, mevcut borçların tamamını belediye binasına astıkları bir afişle tüm Çiftlikköy halkına şeffaf bir şekilde sunduklarını dile getirdi. 

“BAŞKANLIK MAKAMININ KAPISINI VATANDAŞA AÇTIK”

Yoğun bir tempodan çıktıklarını ve yoğun bir şekilde belediyedeki çalışmaların devam ettiğini söyleyen Başkan Yele, “Bu süreçte hızlı hareket etmemiz gereken konular var. 10 yıllık bir yapıdan sonra Çiftlikköy Belediyesi’ni teslim aldık. İşleyişi devam ettiriyoruz. Belediye Başkanlığı makamının kapısını vatandaşa açtık. Vatandaşımız her türlü Belediye Başkanına temas edip istişare edebiliyor, her türlü konuyu konuşup, danışıp tartışabiliyor. Çiftlikköy halkı, bu süreçte şunu net bir şekilde hissettim; Bu kapının açık olması, vatandaşın Belediye Başkanına temas etme konusunda bir açlık vardı. Bunu da giderdik. Toplumda olumlu bir karşılık alıyoruz. Bildiğiniz üzere Çiftlikköy’de seçim sonucu olarak çok güzel bir neticeye imza attık. Ekip arkadaşlarımızla beraber güzel bir saha çalışması yapmıştık. Bunun da karşılığında, vatandaşın teveccühüyle beraber çok iyi bir oy oranıyla seçimleri kazandık. 5 yıllık süre içerisinde vatandaşın bize emanet ettiği o koltuğu, en iyi bir şekilde Çiftlikköy halkına hizmet edecek bir makam olarak kullanacağız. Ekibimizin enerjisi, sinerjisi güzel” dedi.

“DEVRALDIĞIMIZ BORÇ 322 MİLYON TL”

Belediyeyi ne şekilde teslim aldıklarıyla ilgili bilgi veren Başkan Yele, şu ifadeleri kullandı; “Bu süreçte de zaten sizle her türlü istişare içerisinde, şeffaf belediyecilik demiştik, onu da yerine getireceğiz. Seçim kampanyası süresince vatandaşlarımıza hep şunu anlatmıştık. Eşit, adil, şeffaf bir yönetim anlayışı içerisinde Çiftlikköy’ü yöneteceğimizi söylemiştik. Bununla ilgili gerekli adımları da atıyoruz. Gelirimizi, giderimizi bir net bir şekilde tespit etmek istedik. 5 Nisan 2024 itibariyle gerekli müdürlüklere başkanlık makamı olarak yazdığım yazılarda bir borç tespiti yaptık. Tabii bu borç devam ediyor. Müteahhitlerden ve dışarıdaki kesimlerden hala gelen faturalarımız var. Önümüzdeki süreçte zaten bunları belirli periyotlar halinde, gelir-gider tablosu altında zaten sizle tekrar buluşacağız, tekrar anlatacağım. Şöyle ki ilk hamlem görevi teslim aldıktan sonra, belediyede çalışan personel, mesai arkadaşlarımın maaşlarıyla alakalı oldu. Geldiğimizde bir kaynak yoktu bununla alakalı. Hızlı bir hareketle ilk maaşlarımızı çok şükür iyi bir şekilde ödedik. Eksiksiz, kesintisiz bir şekilde personel arkadaşlarımın maaşını ödedim. Tabii bundan sonraki süreçte belediyenin borç yükü tahmin ettiğimden biraz daha fazla çıktı. Bürokrat arkadaşlarının yaptığı çalışmada ivedi bir şekilde bunu zaten önümüzdeki süreçte bugün itibariyle belediyemizin binasına görsel olarak da borç dökümünü asacağız. Sosyal medyadan da paylaşacağız. Herkes dilediği takdirde görecek. Ve önümüzdeki süreçlerde bu borç yükünün azalıp arttığını şeffaf bir şekilde vatandaşımıza anlatacağız. Vatandaşın parasını nereye harcadığımızı, nerelerde tasarruf yaptığımızı teker teker anlatacağız bu süreçte. Dediğim gibi bu borç miktarı artıyor ama Nisan itibariyle 322 Milyon civarı bir borcumuz var. Bu borcumuzun önemli kısmı kamu kurumlarına, daha sonra müteahhitlere ciddi bir borcumuz var. Günü gelmiş, ödenmesi gereken borç bunlar. Günü gelmiş, ihaleli miktarları söylemiyorum. Devam eden işlerimiz var çünkü. Belediyenin sürdürülebilirliği açısından biz o yapılmış ihaleleri bazı projeleri revize edip tekrar hayata geçireceğiz. Vatandaşımızla buluşturacağız zaten”

Belediye’nin borcuna karşılık kasada az bir miktar para bulunduğunu kaydeden Adil Yele, “Maaşları ödedikten sonra bu 322 Milyonun karşılığında kasamızda da 1 milyon bir para var. Dönemeyen bir sistem var. Hızlı bir şekilde belediyenin gelirlerini arttıracak hamlelerle alakalı startı verdik. Burada önümüzdeki kısa bir zamana ihtiyacımız var. Belki 3-5 aylık bir süre içerisinde burada çalışan bir mekanizma, belediye başkanının sadece maaş ödemeyi düşünmediği bir sistem, yatırım yapmayla alakalı bir sistem anlayışını ortaya koyacağız. Ben hayatım boyunca hiçbir şekilde enkaz edebiyatı yapmadım, burada da yapmayacağım. Borcumuz var, ağır bir borç. Bunun bilincindeyiz ekip arkadaşlarımızla beraber. Hızlı bir şekilde belediyenin kaynaklarını artırıp, en önemli projemiz aslında sahada da bunu söylemiştim ben seçim süresi boyunca. Tasarruf, tasarruf, tasarruf. Tasarrufla alakalı hamleleri başlattık. Şöyle ki bu 10-15 günlük süre içerisinde bile bunun farkına varmaya başladım” dedi.

“SİSTEME DAYALI BİR YAPI ANLAYIŞI KURACAĞIZ”

Başkan Yele, mali ve kurumsal yapıyı güçlendireceklerini belirterek, “Nasıl aile ekonomisinde bir tasarruf yapıyorsunuz, ayağınızı yorganıza göz atıyorsunuz. Burada da ilk etapta ayağımızı yorganımıza uzatacağımız bir sistem anlayışı içerisinde olacağız. Tasarruf yapacağız, yapmaya başladık. Mali ve kurumsal yapıyı güçlendireceğiz. Burada kişiye dayalı değil, sisteme dayalı, kurumsal bir yapı anlayışı ortaya koyacağız. Bu zaten otomatikman mali olarak da belediyenin güçlenmesini sağlayacak. Burada daha önce belediyede görev yapmış, Çiftlikköy’e hizmet etmiş, sivil toplum örgütleri, muhtarlıklar ve belediye başkanlarımıza teşekkür etmiştim. Aynı söylemleri devam ettiriyorum. Biz burada bir bayrak teslim aldık. Aldığımızdaki bayrağı teslim aldığımızdaki durumu size bugün şeffaf bir şekilde gösteriyoruz. Bu bayrağı nasıl daha ileri noktaya taşıyabileceğimizle alakalı hamlelerimizi de anlatacağız. Bunun bilincinde hareket edeceğiz. Çiftlikköy ilçesini ben ve ekip arkadaşlarım Yalova'da ön plana çıkartacak, belediyecilik anlamıyla yönetilme anlayışıyla Çiftlikköy’ün yaşanılabilir bir kent kimliğine kavuşmasıyla alakalı hamlelerimiz olacak” diye konuştu.

“ENKAZ EDEBİYATI YAPMIYORUZ, BELEDİYEYİ TOPARLAYACAĞIZ”

Enkaz edebiyatı yapmadıklarını ve en kısa zamanda belediyeyi toparlayacaklarını kaydeden Başkan Yele, “Bir enkaz edebiyatı yapmıyoruz. En kısa zamanda biz bu işleri toparlayacağız ve önümüze bakacağız. Zaman hayıflanma, yakınma, ağlama sızlama zamanı değil, icraat ve hizmet zamanı. Ekip arkadaşlarımla beraber, meclis üyesi arkadaşlarım ve belediyedeki personel arkadaşlarımızla beraber, topyekûn bir şekilde güzel bir hizmet anlayışıyla Çiftlikköy halkına hizmet edeceğiz. Çiftlikköy’de seçim sürecinde bir el ele sloganı ön plana çıkmıştı. Bu toplumda çok ciddi bir karşılık da buldu. Biz bunu Çiftlikköy’de artık “el ele belediyecilik” adı altında geliştireceğiz. Bu konudaki sinerjiye ve enerjiye sahibiz. Her işe başladığım gibi Allah'ın izniyle besmele çekerek “Bismillahirrahmanirrahim” diyerek işe başlıyoruz” dedi.

Başkan Yele’nin ardından konuşan CHP Çiftlikköy İlçe Başkanı Savaş Kaşıkçı da, 31 Mart seçimlerinde vatandaşın iradesinin sandığa yansıdığını ifade ederek şöyle konuştu; “Şimdi şeffaf, hesap veren ve halkçı belediyecilik anlayışıyla hizmet etme zamanı. Bundan sonra Çiftlikköy’de önceliğimiz israfa son vermek ve Çiftlikköy halkına en iyi şekilde hizmet etmek olacaktır. Başkanımızın da deliği gibi bugün burada enkaz edebiyatı yapmak için toplanmadık. Altını net bir şekilde çiziyorum tekrar. Enkaz edebiyatı yapmak için toplanmadık. 31 Mart seçimleri sonrasında Çiftlikköy halkımızdan bizlere yoğun bir şekilde belediyenin borçlarını hazırlayıp afiş olarak yapmamız konusunda büyük bir talep geldi. Biz de bu talebe kayıtsız kalamadık. Bugün itibariyle de belediyemizin borçlarına afiş olarak yaptırdık ve Çiftlikköy Belediye binasına asıyoruz.” 

CHP İl Başkanı Erdem Doğancı da süreçle ilgili bilgi vererek, “Bizler tabii ki sizlerin karşısına bu şekilde bir borçla devraldığımız bir belediyeyle çıkmak istemezdik. Bugün isterdik ki işte bize şöyle bir belediye devrettiler, kasamızda paramız var veya böyle gayrimenkullerimiz var diyerek lafa başlamak isterdik. Ve bunların Çiftlikköy halkına nasıl hizmete döneceğini, nasıl hızlı bir şekilde hizmet olarak vatandaşa hizmet olarak döneceğini aktarmak isterdik ama bugün başkanımızın sözü söylediği gibi 322 Milyon gibi bir borçla belediyeyi devralmış korumdayız. Buradaki bizim temel amacımız şu; Şimdi evet borç olabilir, belediyelerin borcu olabilir. Bunda “neden borcu var?” diyemiyoruz. Ama önemli olan şu, bizlerin de borcu var. Her birimizin normal günlük hayatında borcu var. Evin perdesi yokken halı almazsınız. Çocuğun okul taksidi varken yazın tatile gitmezsiniz. İnsanların öncelikleri olduğu gibi, belediyelerin de öncelikleri vardır. Bu noktada biraz daha siyasi olacak ama seçim arifesinde tabii ki belli harcamalar ekstradan yapılmıştır. Belli işe alımlar ekstradan yapılmıştır. Bunların hepsinin farkında ve bilincindeyiz. Bizim buradaki amacımız demin başkanlarım da söyledi, mağdur edebiyatı yapmak değil. 31 Mart akşamında Türkiye'deki vatandaşlarımız, Türkiye'de bize oy veren gönüllülerimiz, partililerimiz veya başka partilere daha öncesi inanmış ama bu seçim bizi tercih etmiş, "gelin bizi kurtarın" diyen herkese bir borcumuz var. Bu borcumuz da nedir bizim? Bu önümüzdeki süreci iyi değerlendirip iktidar olabilmek” dedi.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)