YALOVA'DA 3. DOZ AŞILAMAYA BAŞLANDI
Yalova'da yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında sağlık çalışanları başta olmak üzere 50 yaş ve üzerindekilere 3. doz aşı uygulanmasına başlandı.

Yalova'da yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında sağlık çalışanları başta olmak üzere 50 yaş ve üzerindekilere 3. doz aşı uygulanmasına başlandı.

Yalova Devlet Hastanesi Başhekimi Uz.Dr.Recep Hacı 3. Doz Aşısını yaparak, tüm sağlık çalışanlarının ve 50 yaşını doldurmuş vatandaşların 3.doz aşılarını yaptırmalarında öncülük ederek 3. doz aşılama çalışmalarını başlattı. Başhekim Hacı "Covid-19 İle mücadelede en etkin silahımız Aşı’dır. Randevu alan vatandaşlarımızı Aşıya bekliyoruz." dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “50 yaşından büyük vatandaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın hangi aşı ile olursa olsun 3. doz aşı olmalarının faydalı olacağını kararlaştırdık. 2 doz aşı olmuş 50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız bugünden itibaren istedikleri aşı ile 3. doz aşılarını olmak üzere randevu alabileceklerdir. 3. doz aşının hangi aşı türü ile olduğunun herhangi bir kısıtlaması ya da önceliği yoktur” dedi.

Bilim Kurulunun gündemindeki bir diğer konunun ise hastalığı geçirmiş olan vatandaşların ne zaman aşı olacakları konusu olduğunu belirten Bakan Koca, “Bildiğiniz gibi hastalığın üzerinden 6 ay geçtikten sonra aşı hakkı tanımlanıyordu. Bugünden itibaren bu süre 3 aya indirilmiştir. Hastalığı geçirmiş olan vatandaşlarımız hatırlatma dozu olarak aşıyı hastalığın üzerinden 3 ay geçtikten sonra olabileceklerdir. Bu durumun mevcut antikor seviyesini ve koruyuculuğu önemli ölçüde artıracağı değerlendirilmiştir. Elde edilen yeni veriler ışığında Biontech aşısının ilk dozunu olan vatandaşlarımızın ikinci dozlarını 4 hafta sonra olabilecek şekilde randevu almaları uygun bulunmuştur” açıklamasında bulundu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)