7. Hersek Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı Hüseyin Gümüşalan oldu
7. Hersek Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanı Hüseyin Gümüşalan oldu

Altınova Belediyesi 7. Hersek Yağlı Güreşleri finalinde Tanju Gemici’yi yenen Hüseyin Gümüşalan başpehlivanlığa uzanan isim oldu.  

Yalova’nın Altınova ilçesinde yağlı güreş heyecanı yaşandı. Hersek Er Meydanı’nda 13 boyda gerçekleşen güreşler kıran kırana mücadelelere sahne oldu.

Tribünler doldu taştı

Altınova Belediyesi tarafından Hersek Er Meydanı'nda düzenlenen 7. Hersek Yağlı Güreşleri finali, birbirinden çekişmeli karşılaşmalara sahne oldu. Hersek Er Meydanı’nda 13 boyda gerçekleşen güreşlere 28’i başpehlivan toplam 400 sporcu katıldı. 7. Hersek Yağlı Güreşleri’nin ağlığını bu yıl 500 bin lira ile kazanan Hersekliler Kültür Yardımlaşma Derneği Başkanı Erkan Uysal oldu.

Güzel havada kusursuz etkinlik

Bu yıl Ramazan Bayramı'nın üçüncü gününe denk gelmesi nedeniyle yoğun ilgi gören güreşler, güzel bir havada yapıldı. Karşılaşmalarda başpehlivanlık mücadelesi veren güreşçilerden Hüseyin Gümüşalan ile Tanju Gemici finalde karşılaştı. Gemici'yi yenerek başpehlivan olan Gümüşalan, altın kemeri aldı. Üçüncülük karşılaşmasında ise Nedim Gürel rakibi Özkan Yılmaz'ı yendi.

Yarışmada dereceye girenlere kupalarını Kaymakam Regaip Ahmet Özyiğit, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral ve ilçe protokolü takdim etti.

“Ata sporumuzu yaşatmaya çalışıyoruz”

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, tarihi Hersek köyünde düzenlenen finali tarihi dokuya uygun şekilde düzenlediklerini ifade etti.

Oral, "Ata sporumuzu burada yaşatmaya çalışıyoruz. Özellikle sporcularımıza teşekkür ediyoruz. Ciddi bir şekilde katılım sağladılar. Sezonun ilk güreşlerinden birisi. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah bu ata sporumuzu burada yaşatacağız. 400'ün üzerinde bir katılım oldu” dedi.

Başkanın oğlu için özel gün

Başkan Oral, güreşlere katılan ve güzel müsabakaları seyrettiren tüm pehlivanlara teşekkür etti. Oral, Ata sporuna desteklerinin bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da süreceğini belirterek, “Oğlumuz Ahmet Emir için bugün çok özel bir gündü. Hem ilk 23 Nisan Çocuk Bayramı’nı kutladı, hem de er meydanına ilk adımını attı. Rabbim tüm evlatlarımıza uzun, sağlık ve mutlu bir ömür nasip etsin inşallah” dedi.

Kırkpınar Ağası da Hersek’teydi

Güreşleri takip etmek için alana gelen Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim ise ramazandan yeni çıkıldığı için pehlivanların tam hazır olmamasına rağmen güzel mücadeleler izlediklerini söyledi.

Hersek Güreşlerini; AK Parti MKYK Üyesi ve Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, AK Parti Yalova Milletvekili adayı Erhan Dede, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı ve birçok davetli takip etti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)