112 ÇINARCIK’TA FALİYETLERİNİ ARTIRDI
Hastane öncesi acil sağlık hizmeti veren acil sağlık hizmetleri istasyonları; vaka yoğunluğu, vakaya ulaşım süreleri, trafik yol güvenliği ve sağlık kurumlarına uzaklık gibi kriterlerin yanı sıra ilin nüfus ya da bölgenin stratejik önemi olan yerleri göz önünde bulundurularak açılabilmektedir.

Çınarcık ilçesinin turistik bölge olması ve nüfus ve vaka yoğunluğunun ilçe merkezinde olması sebebiyle Çınarcık 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu için Çınarcık İlçesi Çamlık Mahallesi Aktoprak Caddesi No:12/1 adresinde yeni yapımı tamamlanmış binanın giriş katında 238 metrekare taşınmaz kiralanmış ve 25.08.2022 tarihinde hizmete açılmıştır. Teşvikiye Beldesinde konuşlandığında vaka ulaşım süresi ortalama 8.26 dk ( 496 saniye ) iken, yeni konumunda ortalama 6.96 ( 418 saniye ) ‘da ulaşım sağlanmıştır. Teşvikiye konumunda ortalama vaka ulaşımı 4.9 km iken yeni konumunda ortalama vaka ulaşımı 4.2 km olmuştur. Çınarcık ilçesinde aylık ortalama 356 vakanın %68’i ilçe merkezinden ihbar olarak alındığından Çınarcık 1 Nolu Acil Sağlık İstasyonları daha hızlı ulaşabilecektir. Teşvikiye konumunda kentsel ulaşım oranı ( ilk 10 dk içinde ulaşılan vakalar ) %76 iken, yeni konumunda kentsel ulaşım oranı %93 olmuştur. Yaz aylarında araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu sahil yoluna göre 5.4 km, Yalova/Armutlu karayoluna göre 7.7 km daha avantajlı olan yeni konumunda zaman ve yakıt tasarrufuyla daha verimli hizmet verebilmektedir.

İl Sağlık Müdürlüğü olarak 2022 yılında hizmete alınan diğer istasyonumuz Çınarcık 4 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ile birlikte Çınarcık İlçemizde;

Çınarcık 1 Nolu ASHİ ( Çınarcık Merkez )
Çınarcık 2 Nolu ASHİ ( Esenköy )
Çınarcık 3 Nolu ASHİ ( Teşvikiye C Tipi )
Çınarcık 4 Nolu ASHİ ( Koru )

İstasyonlarımız ile 4 noktada konuşlanmış olarak acil sağlık hizmeti sunumumuz devam etmektedir.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)