YALOVA'DA 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI ÇOŞKUYLA KUTLANDI
Yalova'da 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yıldönümü dolayısıyla 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi.

Törene; Vali Dr. Hülya Kaya, AK Parti Yalova Milletvekili Meliha Akyol, CHP Yalova Milletvekili Tahsin Becan, Garnizon Komutanı Dz. Alb. Cenk Topuz, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende; günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Yüzbaşı Zeynep Şule Tekcan yaptı.

Tekcan konuşmasında şunları söyledi: “Türkler, tarihin hiçbir devresinde esaret altında yaşamamış, onurlu ve şerefli bir ulus idi. Böylece işgalciler, her zaman hür ve bağımsız olmuş bir milleti karşılarına almışlardı. Çok zor koşullar altında planlanan ve hazırlanan büyük taarruzun amacı; sürpriz bir karşı harekâtla, güçlü düşman mevzilerini yarmak ve sayıca üstün düşmanı kesin bir darbe ile mağlup etmekti. Bu taarruza; Türk’ün ana yurdunu işgal eden düşman yok edilmeden ara verilmeyecekti. Büyük taarruza, çok büyük fedakârlıklarla yapılan lojistik hazırlıkların sonunda, 101 yıl önce 26 Ağustos’ta başlanmıştır. Türk’ün gerçek kurtuluş güneşi ise 30Ağustos 1922 sabahı düşmanın kesin yenilgisi ile doğmuştur. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ordular ilk hedefiniz Akdenizdir’ emrini alan kuvvetlerimiz, 9 Eylül 1922 tarihine kadar benzeri görülmemiş bir azim ve irade ile düşmanı denize dökmüştür. 30 Ağustos zaferi; zafere inanan, kendisine güvenen, askerine destek olan, özgürlüğe gönül vermiş ve bütün imkânsızlıklara rağmen güçlü düşmanlarını yenen bir milletin destanıdır. Bu askeri zafer ile siyasi zaferlerin de yolu açılmıştır. Mudanya Mütarekesi yapılmış, Trakya işgalcilerden kurtarılmış ve nihayet, müzakere gücünü büyük zaferdeki yenilmezlikten alan Türk delegasyonunun o siyasi mücadelesi sonucunda barış anlaşması imzalanmıştır. Böylece ,büyük Türk zaferi, milletler arası hukuk kurallarına göre tescil edilmiş ve Türk Kurtuluş Savaşı fiilen sona ermiştir .Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin önemi, sadece düşman ordularının yenilmesinden değil, aynı zamanda yüce Türk milletinin tarihinde yeni bir dönem açarak, yeni bir Türk devletinin kurulmasına imkân sağlamasından da kaynaklanmaktadır. Bugün zaferlerin en büyüğü olarak Başkomutanlık Meydan Muharebesi, Türk milletinin kahramanlık duygusunu ve milli gururunu besleyen en güçlü kaynaklardan biridir ve böyle kalacaktır. Türk silahlı kuvvetleri, 101 yıl önce olduğu gibi bugün de üstün bir vazife anlayışı içerisindedir. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü uğruna canını seve seve feda etmeye her zaman hazırdır. Milleti ve ordusu ile bir bütün halinde hareket eden yüce Türk ulusunun varoluş nedeni olan bu kutsal zaferin 101’inciyıldönümünde, başta ebedi Başkomutanımız, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.”

Konuşmanın ardından Vali Dr. Hülya Kaya, beraberinde Garnizon Komutanı Dz. Alb. Cenk Topuz ve Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ile beraber törene katılan protokolün ve vatandaşların bayramını tebrik etti. Yalova Turizm Folklor Araştırma Geliştirme Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (TUFAG) ekibinin Kastamonu yöresine ait halk oyunu gösterisinin ardından, askeri tören geçişi ile birlikte 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama töreni sona erdi. Günün ikinci programında Valilik makamında Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, Garnizon Komutanı Dz. Alb. Cenk Topuz ve Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ile tebrikleri kabul etti.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)