KUZU İNŞAAT GAYRİMENKUL YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERHAN KUZU:
Faiz yatırım aracı değil 'GAYRİMENKUL' ise güvenli liman

KUZU İNŞAAT GAYRİMENKUL YÖNETİM KURULU BAŞKANI ERHAN KUZU: 


Yalova'nın önde gelen inşaat firmalarından biri olan Kuzu İnşaat Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kuzu, son bir senedir banka faizlerinin yükselişiyle birlikte yatırımcıların kararlarını etkileyen bir faktör haline geldiğini belirtti. 

Erhan Kuzu, “Türkiye'de son zamanlarda yatırımcıların dikkatini çeken bir trend var: yüksek faiz oranları nedeniyle konut yatırımları. Enflasyonun getirisini aşan faiz oranlarıyla, birikimlerini değerlendirmek isteyenlerin tercihi gayrimenkul alımı oluyor.” dedi.

Kuzu, gayrimenkul yatırımının, yüksek faiz dönemlerinde en güvenli limanlardan biri olduğunu belirtiyor. Gayrimenkul yatırımının, hem kira getirisi sağlaması hem de değer artışı potansiyeli sunması, yatırımcıları cezbediyor. Banka faizlerinin enflasyonun gerisinde kalmasıyla birlikte, paranın reel değerinin azalmaması için konut alımı tercih ediliyor.

Türkiye'de son yıllarda artan gayrimenkul talebi, bu dönemde de devam ediyor. Banka faizlerindeki yükselişe rağmen, konut piyasasında hareketlilik sürüyor. Yüksek faizlerin, mevduat sahiplerini gayrimenkul alımına yönlendirdiği belirtilirken,Kuzu İnşaat Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Kuzu , gayrimenkul yatırımının uzun vadeli kazanç sağlayabileceğine dikkat çekti.

Erhan Kuzu, bu durumu değerlendirerek, "Yüksek faizler, gayrimenkul yatırımlarını artırıyor. Banka faizlerinin enflasyonun gerisinde kalmasıyla birlikte, yatırımcılar güvenli liman arayışında gayrimenkul piyasasına yöneliyorlar" dedi.

Faizlerin yüksek seyretmesinin, gayrimenkullerin elden çıkarılmasına da zemin hazırladığını vurgulayan Erhan Kuzu, Sıcak paraya kanan yüz binlerce kişi elinde avucunda ne varsa satarak bankaların kapısını aşındırmaya başladı. Ancak bu kısa süreli tatlı hikaye, geri dönüşü olmayan bir sürece doğru yol almaya başladı. Çünkü enflasyonist ekonomilerin hakim olduğu ülkelerde faiz yatırımı her zaman zarar yazar" dedi.

Yatırımcılara seslenen Erhan Kuzu, Türkiye gibi ülkelerde en doğru yatırımın gayrimenkul olduğunu vurguladı. Kuzu, "Bankalar para ticareti yapan kurumlardır. Yüksek faiz dönemleri bankalar için bulunmaz bir ortamdır. Elde ettikleri nakit akış gücü ile piyasayı domine ederler. Türkiye'de de son bir senedir böyle bir dönem yaşanıyor. Kısa süreli tatlı gelir yatırımcıyı cezbediyor. Ancak enflasyonun faiz getirisinden yüksek olduğu bu dönemlerde paranın bankada durması güncel ekonomi teorileri ile örtüşmüyor. Çünkü paranız en iyi ihtimalde orta vadede değer kaybediyor" şeklinde konuştu.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)