Çınarcık, yaz döneminde 500 bin turist ağırladı
‘İlçemiz bu yaz ekonomik krizden etkilenmedi’

 

..”Esnafımız hiçbir fiyat artırımı uygulamadı.”

Marmara’nın turizm cenneti ilçesi Çınarcık, bu yaz döneminde 500 bin yerli ve yabancı turist ağırladı. Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, insanların stres atıp kafalarını dinlemek için Çınarcık’a geldiğini söyledi. İlçenin bu yaz yaşanan ekonomik krizden etkilenmediğini ve esnafın hiçbir şekilde fiyat artırımı uygulamadığını dile getiren Kurt, Kurban Bayramı’nın son günü 118 ton çöp topladıklarının ve bunun elektrik enerjisi üretiminde faydalı olduğunun altını çizdi. Yalova ile Çınarcık’ın bir bütün olduğunu kaydeden Kurt, ilçe olarak ileriki yıllarda 40 bin nüfusu bulabileceklerini de sözlerine ekledi.

 

Marmara’nın Bodrum’u olarak adlandırılan Yalova’nın turizm cenneti ilçesi Çınarcık, bu yaz dönemini yoğun bir şekilde geçirdi. İlçede yaz dönemi boyunca 300-400 bin sirkülasyonla yaklaşık 500 bin yerli ve yabancı turistin ağırlandığını belirten Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, yaşanabilir bir ilçe haline gelen Çınarcık’ın önümüzdeki yıllarda daha da fazla turisti ağırlayabileceğini dile getirdi.

‘500 bin turisti ağırladık’..

Çınarcık’ın 2018 yazını güzel ve yoğun geçirdiğini söyleyen Başkan Kurt, “Özellikle ekonomik olarak baktığımızda her ne kadar ülkemizde bazı sıkıntılar olsa da yazlık dönemlerde hafif hissediliyor. Çınarcık da yaz dönemindeki ekonomik krizden etkilenmedi. İnsanlar stres atmak için tatil yapacak yer arıyorlar. Çınarcık ilçemiz de bu konuda zaten tüm Türkiye’nin yakından tanıdığı bir konuk haline geldi. Biz de Çınarcık Belediyesi olarak yaz dönemi için bütün hazırlıklarımızı yaptık. Buraya gelen vatandaşlarımız çok güzel bir yaz sezonu geçirdiler. Özellikle bayram tatillerinin yaz dönemine denk gelmesi Ramazan ve Kurban Bayramı’nda çok ciddi kalabalık vardı. On binlerce insan tatil için Çınarcık’ı tercih etti. Kurban Bayramı’nda 10 günlük süreçte çok ciddi rakamla karşılaştık. Çınarcık’a Kurban Bayramı’nda 68 bin 700 araç girmiş. Normalde yaz döneminde 300-400 bin nüfusa sahip olurduk. İlçe merkezinin yanı sıra; beldelerimizle birlikte genel anlamda bu yaz döneminde 500 bin yerli ve yabancı turisti ilçemizde ağırladık” şeklinde konuştu.

‘Bayramın son günü 118 ton çöp topladık’..

İlçelerindeki ağırladıkları turist sayısını, topladıkları çöplerden de anlayabildiklerini kaydeden Avni Kurt, “Biz bunu günlük topladığımız çöpten anlıyoruz. Rekor bir çöp toplaması yaptık. Bayramın son günü 118 ton çöp topladık. Bu çok ciddi bir rakam. Topladığımız çöpler de Yalova için çok faydalı iş yapıyoruz. Bu çöplerden elektrik üretiliyor. Sonuçta tekrar elektrik enerjisi olarak geri dönüşümü sağlanıyor” ifadelerini kullandı.

‘Yalova ve Çınarcık bir bütün’..

Yalova ve Çınarcık’a son dönemlerde ciddi yatırımların yapıldığını bildiren Kurt, “Yalova ve Çınarcık bir bütün. Son dönemlerde çok ciddi yatırımlar yapılıyor. Çınarcık güzel bir yazlık ilçe. Kışın da bazı şeyler oluştu. Özellikle üniversitenin meslek yüksek okulunun burada faaliyet göstermesi, yerleşkenin Çınarcık tarafına yapılması, bununla birlikte İstanbul’un karşı yaka olması ve İstanbul’da yaşayanların da Çınarcık’ta daha rahat yaşayabildiklerini görmesi, ilçemizin turizm ve ekonomik açısından kat ve kat gelişmesini sağlıyor. Hem yayla hem deniz turizmi olsun, Termal’in çok yakın olması sayesinde Çınarcık, yaşanabilir ilçe haline gelmiştir” diye konuştu.

‘İlçe olarak 40 bin nüfusu bulacağımızı düşünüyorum’..

Yaz dönemi boyunca esnafla bir araya geldiğini ve ilçenin ekonomik sorundan etkilenmediğini söyleyen Kurt, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Ben yaz dönemi boyunca esnafla birlikteyim. Yaz döneminde yaşadığımız ekonomik krizden ilçe olarak Çınarcık etkilenmedi. Çınarcık’taki mekanlarda oturacak yer yok. Bayramdan ciddi anlamda esnaf memnun kaldı. Bakkallarda, marketlerde ve fırınlarda zaman zaman vatandaşlar ekmek bulmakta bile zorlandılar. İlçede esnafımızın hiçbir fiyat artırımı olmadı. Yani biz o krizi yaşatmadık. Ciddi anlamda güzel şeyler oldu. Biz bu kalabalığın devam etmesini istiyoruz. Hem İDO hem TURYOL bize ulaşım konusunda destek oluyor. Önümüzdeki yıllarda ve dönemlerde Çınarcık’ta nüfus artışı olmasa da herhalde ilçe olarak 40 binleri bulacağımızı düşünüyorum.”

Haber Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

DoSomething

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)